Tömegesen rúgják ki a Z generációs fiatalokat: Úgy tűnik, nem bírják a terhelést
Fotó: shintartanya – stock.adobe.com
Egyre több vállalat küszködik a Z generációs munkavállalók munkahelyi integrálásával, sőt, egy közelmúltbeli jelentés szerint sok helyen már elkerülik a frissdiplomások felvételét. Az Euronews szerint az 1997 és 2010 között született generáció tagjaival szembeni legfőbb kritika, hogy gyakran hiányzik belőlük az erős munkamorál, problémáik vannak a kommunikációval, nehezen kezelik a visszajelzéseket, és nem rendelkeznek a munkaerőpiacon szükséges gyakorlati készségekkel.
A Z generációs fiatalok számára a munkahelyi beilleszkedés komoly kihívást jelenthet. Huy Nguyen, az Intelligent nevű oktatási és karrier-tanácsadási platform vezetője szerint a frissdiplomások számára sokszor váratlan nehézségeket jelent a munkahelyi környezet: „Az oktatási rendszer jól strukturált, míg a munkahelyeken nagyobb önállóságot és alkalmazkodóképességet várnak el.”
A Z generációs munkavállalókat felvételi vezetők gyakran jellemzik úgy, hogy nehezen kezelik a munkaterhelést, hajlamosak a késésre, és időnként hiányzik a professzionális viselkedés. Egy felmérés szerint ezen fiatalok 70 százaléka álláskereséskor szülei segítségére támaszkodik, sőt, a 25 százalékuk még állásinterjúra is szülői kísérettel érkezik. Ez a függőség gyakran kihívásokhoz vezet a munkahelyi önállóságot és kezdeményezőkészséget illetően.
A munkáltatók szerint az eredményes munkaerőpiaci jelenlét érdekében a legfontosabb tulajdonságok közé tartozik a proaktivitás és a pozitív hozzáállás. A felvételi vezetők értékelik a valós tapasztalatokat, például a gyakornoki és munkahelyi gyakorlatokat, ugyanakkor hangsúlyozzák a megfelelő közösségi médiás viselkedést és a politikai viták kerülését is.
Egy, a Profession.hu által készített tanulmány szerint a Z generáció számára a bérezés, a munkahelyi közösség és a jó légkör a legfontosabb szempontok az álláskeresésben. Emellett a nyelvtanulási lehetőségek, az irodai környezet, a hibrid munkavégzés és a home office lehetősége szintén kiemelt szempontok a fiatalok számára. Ezzel szemben azonban ennél a generációnál gyorsabban megjelenhetnek a kiégés tünetei is.
Mindezek fényében a munkáltatók gyakran vonakodnak a Z generáció felvételétől, hiszen beilleszkedésük gyakran nagyobb támogatást és képzést igényel. A szakértők azonban úgy vélik, hogy megfelelő támogatással és a szükséges készségek fejlesztésével a Z generáció értékes tagjává válhat a munkaerőpiacnak, hiszen már most a munkavállalói réteg több mint 25 százalékát alkotják.
Forrás: Mandiner
Borítókép: illusztráció