Hamarosan kezdődik a poloskainvázió. Mit tehetünk ellene?
Fotó: Pexels
Az idei évben is komoly poloskainvázióra kell számítani Magyarországon. A szakértők szerint a rovarok inváziója szeptember végén, az időjárás hűvösebbre fordulásával veszi igazán kezdetét.
“Idén is jelentős poloskainvázióra készülhetünk, nagyjából szeptember végén, október elején” – nyilatkozta Dr. Torma Attila, az Ökológiai Kutatóközpont biológusa, a poloskák szakértője.
A magyarországi poloskainvázió főszereplői két idegenhonos faj: a zöld színű vándorpoloska és a barnás márványospoloska. A vándorpoloska eredetileg Kelet-Afrikából származik, és az ezredforduló után jelent meg Magyarországon, mára az egész országban elterjedt. Terjedését felgyorsíthatta az emberi tevékenység, de a szakértők szerint a meleg idő és a fagymentes telek is kedveznek e mediterrán fajnak.
A hosszú meleg időszakok következtében a poloskák két generációt is kifejleszthetnek egy évben. Ez azt jelenti, hogy az adott évben lerakott petéknek elegendő idejük van kifejlődni, és a második generáció is szaporodóképes felnőtté válhat. Bár ez nem törvényszerű, a nyárias tavaszok és a hosszan tartó nyár egyre inkább elősegítik ezt a tendenciát. Az idei évben a meleg és aszályos nyár különösen kedvezett a két idegenhonos fajnak, amelyek jobban tűrik az ilyen időjárási viszonyokat, mint a hazai poloskarokonaik.
“Mára mindkét faj megállíthatatlanul, inváziós mértékben terjed és sokasodik Magyarországon. A különbség annyi, hogy a korábban érkezett vándorpoloska már a természetben is hódít, míg a márványos egyelőre megmaradt a városokban és azok környezetében” – mondta Torma Attila.
Hogyan védekezhetünk a poloskák ellen?
Az egyik hatékony, otthoni megoldás a poloskák távol tartására a következő keverék: töltsünk meg egy spriccelős flakont félig langyos vízzel, adjunk hozzá egy kávéskanál szódabikarbónát és fél kávéskanál ecetet. Az összerázott keveréket permetezzük az ablakok és ajtók környékére, így hetekre távol tarthatjuk a poloskákat otthonunktól.
Forrás: 24.hu
Borítókép: illusztráció