Még el sem érte a Milton hurrikán Floridát, de már terjednek az összeesküvés-elméletek arról, hogy mesterségesen irányítják az állam felé

Fotó: Milton Hurrikán Mexikóban / Martin Zetina/The Associated Press

Még partot sem ért a Milton hurrikán, de az interneten már szélsebesen terjednek az összeesküvés-elméletek. A vihar hatásaival kapcsolatos találgatások, hamis információk és különféle teóriák gyorsan szétterjedtek, különösen a közösségi médiában. A helyzetet csak tovább bonyolítja, hogy Elon Musk, az X (korábbi nevén Twitter) platform vezetője maga is megosztott már néhány álhírt, amivel hozzájárult a zavarkeltéshez.

A közösségi oldalakon egyre több olyan videó bukkan fel, amelyben a felhasználók Siritől kérdeznek az érkező Milton hurrikánról, és az intelligens asszisztens válaszai félreérthetőek, mintha a vihart múlt időben kezelné. Az összeesküvés-elméletek hívei ebből arra következtetnek, hogy az amerikai kormány mesterségesen tervezte meg a hurrikánt, amelynek érkezése előre elrendelt.

A Milton hurrikán kapcsán a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) repülési útvonalait is elemzik, és ezeket próbálják összekapcsolni a vihar előtt megjelenő vészjósló felhőképekkel. Az ilyen tartalmak készítői azt sugallják, hogy a hivatal és az amerikai kormány valamilyen rejtett szerepet játszik a természeti katasztrófákban, bár erre semmilyen valós bizonyíték nincs.

A Heatmap.com rámutat, hogy már a Helene hurrikán után is világossá vált, milyen gyorsan terjednek az álhírek a katasztrófákkal kapcsolatban. A weboldal szerint az ilyen hamis információk terjedését két tényező is erősíti: egyrészt a mesterséges intelligencia által generált képek és videók könnyen megtéveszthetik az embereket, másrészt a közösségi platformok, mint az X, egyre lazább tartalommoderálási szabályai megnehezítik az álhírek elleni fellépést.

A Helene hurrikán után például tévesen elterjedt, hogy egy újabb vihar is közeledik, ami pánikot keltett, és sokan elhamarkodott menekülésbe kezdtek. A helyzetet tovább rontotta, hogy Elon Musk is megosztott néhány valótlan állítást, például hogy a Szövetségi Vészhelyzetkezelő Ügynökség (FEMA) blokkolta az adományokat, vagy hogy a hatóságok nem segítenek a katasztrófa sújtotta lakosoknak. Az ügynökség később hivatalosan cáfolta ezeket a vádakat, de a közösségi médiában addigra már sokan hittek a hamis híreknek.

Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu