Októberben áttérünk a téli időszámításra: ekkor kell az órákat átállítani
MTI Fotó: Ujvári Sándor
Október utolsó vasárnapján, azaz október 26-ról 27-re virradó éjszaka, átállunk a téli időszámításra. Ekkor a hajnali 3 órából 2 óra lesz, így egy órával hosszabb lesz az éjszaka, ami sokaknak lehetőséget ad egy kis extra pihenésre. Az óraátállítás azonban nem mindenkire van jótékony hatással: néhány embernél az alvási szokások megváltoztatása átmeneti koncentrációs problémákhoz és fáradtságérzethez vezethet.
Az időzónák rendszere szerint a világ minden pontján az órák ugyanazt a percet és másodpercet mutatják, az időeltolódások pedig az egyes időzónákból adódnak. Magyarország téli időszámításkor a közép-európai időzónában (CET, UTC+1) helyezkedik el, míg nyáron a közép-európai nyári időt (CEST, UTC+2) használjuk.
Az óraátállítás hatása a szervezetre
Bár az egy órával hosszabb éjszaka elsőre vonzónak tűnhet, az átállás zavarhatja a szervezet természetes ritmusát, különösen a váltás utáni napokban. Sokan számolnak be álmosságról, koncentrációs nehézségekről, sőt, akár memorizálási problémákról is. Ezek a tünetek egyénenként változhatnak, és akár több napig is tarthatnak, míg a test alkalmazkodik az új időrendhez.
A szakértők szerint az óraátállítás előtti héten érdemes fokozatosan módosítani az alvási szokásokat, például minden nap 10-15 perccel előbb lefeküdni, hogy a test könnyebben átálljon. Fontos a természetes napfényen való tartózkodás, amely segít szabályozni a cirkadián ritmust, és a testmozgás is hozzájárulhat a fáradtság csökkentéséhez.
Az óraátállítás története és jövője
Az óraátállítás ötlete az első világháború idejére nyúlik vissza, amikor a mesterséges világítás energiafogyasztását szerették volna csökkenteni. Az első ország, amely bevezette a nyári időszámítást, Németország volt 1916-ban, majd hamarosan Nagy-Britannia és Magyarország is követte a példát.
Az évek során számos országban megszüntették és újra bevezették az óraátállítást, különösen az energiamegtakarítási célok miatt. Az Európai Unió 1996-ban egységesítette a nyári időszámításra való átállás szabályait.
Az utóbbi években azonban felmerült az óraátállítás eltörlésének kérdése, és 2019-ben az Európai Parlament meg is szavazta a javaslatot. Azonban a döntés végrehajtását, amely 2021-re volt tervezve, elhalasztották, és azóta is késik. A tagállamok feladata lesz eldönteni, hogy véglegesen a nyári vagy a téli időszámítást választják-e.