Kutyahalak ezrei kerültek a Balatonba, de tilos kifogni őket - Videó

Fotó: balatoni_halgazdalkodas / TikTok

Elkezdődött a haltelepítési szezon a Balatonnál, és csütörtök délután 10 000 egynyaras menyhalat telepítettek a tóba a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tihanyi kikötőjében. A halak, amelyeket gyakran “kutyahalnak” vagy “törzsökhalnak” is neveznek, különleges szereplői a Balaton élővilágának, és visszatelepítésük csak ritka alkalommal történik meg.

Az esemény különlegességét az adja, hogy ezek az édesvízi tőkehalfélék az északi tavakban akár 20-30 kilósra is megnőhetnek, és akár 20 évig is élhetnek. A helyi horgászok jelenlétében a halakat halas kosarak segítségével engedték el új otthonukba. Fontos tudni, hogy a menyhalak kifogása szigorúan tilos: ha valaki horogra akad egy példány, azt vissza kell engedni a vízbe.

A menyhalak őshonosak voltak Magyarországon, de a 20. században eltűntek a Balatonból, így 2015-ben kezdték meg visszatelepítésüket. Bár ezek a halak a hazai folyókban is előfordulnak, a Balatonban különleges szerepet töltenek be. Magyarországon a menyhalak általában 10-40 centiméteresek és 4 kilogrammosak, de potenciálisan akár egy méteresre is megnőhetnek.

@balatoni_halgazdalkodas 10 000 db egynyaras menyhal érkezett a Balatonba. 🤗🐟 #balaton #lakebalaton #fy #fyp #foryoupage #balatonihal #haltelepites #menyhal ♬ original sound – balatonihalgazdalkodas

A haltelepítés során további halfajok, például háromnyaras pontyok is kerültek a Balatonba, amelyek a Balatonlellei kikötőmólónál és Siófok Arany-partján lettek szabadon engedve.

Forrás: 24.hu