Figyelmeztetnek a szakemberek! Durva földrengés várható Magyarországon

Fotó: Shutterstock

Magyarországon az utolsó jelentős, ötösnél nagyobb erősségű földrengés 1956-ban, Dunaharasztiban történt. A szakértők szerint az ilyen nagyságú rengések 50-70 évente ismétlődnek, ami alapján közelíthetünk egy újabb nagyobb esemény felé, noha annak pontos időpontját előrejelezni lehetetlen.

“Magyarország a tízmillió szeizmológus országa” – mondta Kalmár Dániel, a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium vezető kutatója. Minden kisebb földmozgás esetén számtalan telefonhívás és beszámoló érkezik a szakemberekhez, amit a nagyközönség rendkívüli érdeklődése táplál.

A szeizmológusok a Sashegyi adatközpontból figyelik az ország 47 mérőállomásának adatait, melyek közül 15 a hálózat állandó része. Az AdriaArray program keretében további 32 ideiglenes állomás is csatlakozik, így már az 1,5-2-es magnitúdójú eseményeket is képesek detektálni. “Minden állomás azonnal küldi az adatokat a központba, így gyorsan tudunk reagálni” – tette hozzá Kalmár.

Ráadásul a földrengésveszélyt nem csupán tudományos, hanem gyakorlati okok is indokolják: a biztosítók a szeizmológiai adatok alapján állapítják meg a kártérítések mértékét, és mivel Magyarország egy közepesen aktív szeizmikus zónában helyezkedik el, ezek az információk különösen fontosak.

A legnagyobb károkat okozó rengések – mint a 1985-ös berhidai, a 2011-es oroszlányi, a 2013-as tenki és a legutóbbi, szarvasi események – mind azt mutatják, hogy bár az ország nem tartozik a legaktívabb földrengési övezetek közé, a kisebb rengések gyakorisága és a ritkább nagyobb események lehetséges közeledte indokolja a folyamatos felkészültséget és monitorozást.

Forrás: duol.hu