Sorra bocsátják el a Z generációs munkavállalókat: vajon mi ment félre?

Fotó: Getty Images

Egy friss felmérés szerint számos vállalat elbocsátotta Z generációs munkavállalóit néhány hónap után, mivel sok cégvezető szerint a fiatalok munkamorálja, kommunikációs készségei és felkészültsége nem felel meg az elvárásoknak. A New York Post által közölt kutatás alapján az Intelligent.com felmérésében közel 1000 vállalatvezető vett részt, és tízből hatan arról számoltak be, hogy az idei évben már elbocsátották friss diplomás alkalmazottaikat. Minden hetedik munkaadó pedig úgy nyilatkozott, hogy a jövőben inkább kerülné a Z generációs munkavállalók felvételét.

„Sok friss diplomás küzdhet azzal, hogy először lépjen be a munkaerőpiacra, mivel ez hatalmas kontrasztot jelenthet ahhoz képest, amit az oktatás során megszoktak” – mondta Huy Nguyen, az Intelligent oktatási és karrierfejlesztési vezető tanácsadója. Szerinte a cégek azért vonakodnak a Z generációs fiatalok felvételétől, mert „gyakran nincsenek felkészülve a kevésbé strukturált munkahelyi környezetre és az önálló munkavégzésre vonatkozó elvárásokra.”

Nguyen szerint, bár a friss diplomások erős elméleti tudással rendelkezhetnek, „gyakran hiányzik belőlük a gyakorlati tapasztalat, amely a munkahelyi sikerhez szükséges.” Emellett az a közvélekedés is hátráltatja őket, hogy rövid figyelmi idejük és a munka-magánélet egyensúlyára irányuló erős igényük akadályozhatja a munkavégzésüket.

A felmérés szerint a vállalatok 75%-a jelezte, hogy a Z generációs alkalmazottak nem feleltek meg az elvárásoknak, és 46% szerint a fiatalabb munkavállalók nem mutattak megfelelő szakmai hozzáállást. A legnagyobb problémát a motiváció hiányában és a kommunikációs készségek gyengeségében látták a munkaadók.

Bryan Driscoll, HR-tanácsadó, az oktatási rendszert okolta a problémákért, mondván, hogy az oktatás túlzottan elméletközpontú: „Bár a görög mitológia tanulása lenyűgöző lehet, nem tanít meg arra, hogyan kommunikáljunk hatékonyan egy vállalati megbeszélésen.”

Ugyanakkor nem mindenki ért egyet a Z generációval kapcsolatos sztereotípiákkal. Jessica Kriegel, a Culture Partners stratégiai igazgatója szerint ezek a sztereotípiák generációról generációra öröklődnek, és „a ‘rövidebbik bot’ stafétáját 20 évente továbbadják.” Szerinte a vezetőknek nem a születési dátum alapján kellene megítélniük a munkavállalókat, hanem az értékekre és tapasztalatokra kellene összpontosítaniuk: „Valójában nem a generáció teszi nagyszerű munkavállalóvá az embert, hanem egy sor más érték és meggyőződés.”

Scott Baradel, a dallasi Idea Grove digitális marketingcég vezérigazgatója elmondta, hogy sok Z generációs alkalmazottat vett fel, és ő nem érti a fiatalokkal kapcsolatos tétovázást: „Ha valami, akkor a rugalmasság és a céltudatosság iránti vágyuk még elkötelezettebbé és motiváltabbá teszi őket. Nem csak munkát akarnak – hatást akarnak gyakorolni, és ez hatalmas előny minden vállalkozás számára.”

Karla Trotman, a pennsylvaniai Electro Soft Inc. vezérigazgatója szerint a vállalatoknak inkább a fiatalok igényeihez kellene igazodniuk, olyan előnyöket kínálva, mint a tandíj-visszatérítés, a rugalmas szabadidő és a mentális jólétet is magában foglaló egészségügyi ellátás.

Borítókép: illusztráció