Így búcsúznak tisztelői Karsai Dánieltől:

Fotó: Facebook

Szombat este elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász, aki élete utolsó éveiben az ALS nevű gyógyíthatatlan betegségben szenvedett. Halála mélyen megrázta ismerőseit, tisztelőit és számos közéleti szereplőt, akik közösségi médiában emlékeztek meg róla. Karsai életének egyik utolsó küldetése az eutanázia jogáért folytatott harc volt, amelyet hasonlóan gyógyíthatatlan betegek számára akart elérni – sajnos eredménytelenül.

Karsai 2021 júliusában észlelte betegsége első tüneteit, és 2022 augusztusában diagnosztizálták nála az amiotrófiás laterálszklerózist (ALS). Az ALS egy rendkívül kegyetlen betegség, amely fokozatos izomleépüléssel jár, miközben a beteg végig tisztán tudatánál marad. Karsai ezért küzdött a méltósággal való távozás jogáért, amit sem a magyar kormány, sem az Emberi Jogok Európai Bírósága nem támogatott.

Halálát követően sok ismert személyiség osztotta meg érzéseit. D. Tóth Kriszta újságíró megrendítően így búcsúzott tőle: „Ő maga és mi többiek is tudtuk, hogy eljön ez a nap. Mégis elmondhatatlanul megrendítő. Hálás vagyok Karsai Dánielnek szálfaegyenességéért, az elsőtől az utolsó percig képviselt emberségéért, végtelen alázatáért, és azért az erőért, amit az ország legtávolibb pontján is éreztünk, mindannyian. Isten nyugosztalja Karsai Dániel alkotmányjogászt.”

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is tisztelettel emlékezett meg Karsairól, kiemelve azt a társadalmi hatást, amit harca gyakorolt: „Mindig sokra tartottam a demokráciáért, a jogállami értékek védelméért végzett munkáját, ám azért küzdelemért, amelyet ALS betegként az életvégi döntések és az emberi méltóság tiszteletben tartásáért folytatott, valósággal csodáltam. Személyes történetével, ernyedő testében is csillogó elméjével, legyőzhetetlen hitével és tenni akarásával felrázta és gondolkodásra késztette a magyar társadalmat egy valóban közös ügyünkben, ami túl sokáig volt tabu. Harca, ahogy minden harca, most sem elsősorban önmagáról szólt, hanem sorstársairól és minden emberről, aki hasonló helyzetbe kerülhet. Mindannyiunkról. Köszönöm, amit értünk tettél! Nyugodj békében, Dani!.”

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke szerint Karsai küzdelme nem volt hiábavaló: „Megrendítően szépen, kitartóan küzdött a jogért, hogy ha kell, akkor méltósággal fejezhesse be az életét, hogy dönthessen arról, hogy mikor nyitja ki azt az ajtót, hogy mikor lép át rajta, ha az ajtón inneni élet már rosszabb a halálnál.

Nem engedték neki.

Megrázó vita ez. Fontos vita.

Karsai nem érte el, hogy önmaga dönthessen. Pedig bámulatos erővel küzdött érte.

De így is tett egy hatalmas szolgálatot: kinyitott egy fontos vitát egy olyan országban, amelyet arról kívánnak mostanában leszoktatni, hogy önmaga döntsön saját életéről. ”

Jakab Péter országgyűlési képviselő is hozzászólt az eutanázia kérdéséhez, hangsúlyozva annak emberi és morális oldalát: „Karsai az utolsó jogi csatát nem nyerte meg, de az emberi, morális küzdelmet azonban igen.”

Karsai Dániel élete, küzdelme és halála fontos társadalmi kérdéseket vetett fel, különösen az eutanázia kapcsán, amelyet sokan még mindig tabuként kezelnek Magyarországon. Tisztelői mindannyian elismerik, hogy Karsai nemcsak magáért, hanem minden hasonló helyzetbe kerülő emberért küzdött.