Mélyrepülésben a magyar akkumulátorgyártás, komoly válságban az ipar

Fotó: BMW AG

A magyar ipar súlyos válsággal küzd, különösen az akkumulátorgyártás területén, amely az elmúlt években a gazdaság egyik húzóágazatának számított. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai megerősítették, hogy augusztusban az ipari termelés jelentősen, 9,5 százalékkal esett vissza a nyers adatok szerint, és a munkanaphatástól megtisztítva is 4,1 százalékos csökkenést mutatott. Az egyik legaggasztóbb jelenség az akkumulátorgyártás 24 százalékos visszaesése, amely hatalmas veszteség az iparág korábbi dinamikus növekedéséhez képest.

Az akkumulátorgyártás az elmúlt években kulcsszerepet kapott a kormány gazdasági stratégiájában, mivel a zöld átállás és az autóipar technológiai forradalma révén ígéretes lehetőségeket láttak benne. Azonban a mostani adatok azt mutatják, hogy a szektor messze elmarad az elvárásoktól, és ez komoly kihívást jelenthet a jövőre nézve.

A KSH jelentése rámutat, hogy az ágazat augusztusi termelési értéke mindössze 192,3 milliárd forint volt, szemben az egy évvel korábbi 285 milliárddal. Ez a két évvel ezelőtti szint alá esett vissza, ami mélypontot jelent az ipar számára. A magas inflációval számolva pedig reálértéken még nagyobb a visszaesés.

A statisztikai adatok azt mutatják, hogy az akkumulátorgyártás robbanásszerű növekedése 2022-ben kezdett el lassulni, és idén már több hónapban is csökkenést regisztráltak. A szektor bővülése, amely 2022-ben még 100 százalék fölötti növekedést produkált, 2023-ra drasztikusan visszaesett, ami figyelmeztető jelként szolgál a magyar ipar számára.

A helyzetet tovább nehezíti, hogy az ipar helyreállása még várat magára, és a közeljövőben sem látszik biztos javulás. Az augusztusi adatok különösen aggasztóak, és bár részben magyarázhatók a tavalyi erős bázissal, az iparág kilátásai továbbra is komorak.

Az ipar fellendítésére tett kísérletek sem hozták meg a várt eredményeket. A kormány az elmúlt években hatalmas beruházásokat vonzott az országba, és közel 1000 milliárd forintnyi állami támogatást nyújtott az akkumulátorgyárak számára. Azonban úgy tűnik, hogy ez nem volt elegendő az iparág fenntartható növekedéséhez. A BYD kínai autógyártó Szeged mellé tervezett gyára sem hoz azonnali megoldást, mivel a vállalat nem magyar beszállítókkal dolgozik.

Az ipari visszaesés hosszú távú hatásai komoly kérdéseket vetnek fel a magyar gazdaság jövőjét illetően. Az akkumulátorgyártás, amelytől korábban a gazdasági növekedés egyik motorját várták, jelenleg komoly válságot jelez.

Forrás: 444

Borítókép: illusztráció