Nagy Márton: 2028-ban jön az egymilliós bruttó átlagbér

Fotó: Soós Lajos / MTI

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a pénteki Év felelős foglalkoztatója díjátadón tartott beszédében kijelentette, hogy 2028-ra elérheti az 1000 eurós szintet a minimálbér, míg a bruttó átlagbér az 1 millió forintot. A miniszter beszélt a jövő évi gazdasági kilátásokról is, amely alapján a GDP-növekedés 3-6 százalék között várható. Ez képezi majd a gyors ütemű béremelések alapját, amelyet a kormány tervez.

Nagy Márton az Atv.hu beszámolója szerint elismerte, hogy a 2023-as gazdasági növekedés elmarad a korábbi várakozásoktól. Ennek okaként a német gazdaság mélyrepülését és a magyar lakosság óvatos költekezését említette, amely lassabban oldódik a vártnál.

A miniszter elmondta, hogy a harmadik negyedévben csak kis GDP-növekedésre lehet számítani, de a kormány szerint a negyedik negyedév elérheti az 1-2 százalékos bővülést, míg a nagyobb gazdasági ugrást 2025 elejétől várják.

Reálbér-növekedés és jövőbeli célok

A bérek alakulásával kapcsolatban Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a reálbér-emelkedés jelenleg 9 százalékos, de a hosszú távú fenntartható reálbér-növekedés évi 4-5 százalék lehet. Elmondása szerint a rendszeres bruttó átlagkeresetet 2027. január 1-jére 50 százalékkal szeretnék emelni:

„Innen könnyű kiszámolni, 374 800 hogy emelkedik 2028 januárjára 1000 eurósra” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy mindezhez 3-6 százalékos gazdasági növekedés szükséges.

Foglalkoztatás és vendégmunkások szerepe

Nagy Márton kitért arra is, hogy bár a munkanélküliség átmenetileg növekszik, ez lehetőséget ad a munkaerőpiac jobb nyilvántartására. A kormány célja, hogy a foglalkoztatottsági arány 81 százalékról 85 százalékra emelkedjen, ezzel pedig Magyarország lenne a legmagasabb foglalkoztatottságú ország az Európai Unióban. Ennek eléréséhez a vendégmunkásokra is szükség van, de a miniszter hangsúlyozta:

„A vendég csak átmenetileg tartózkodhat a házunkban.”

Orbán Viktor: „Óriási lendületet tervezünk adni a magyar gazdaságnak”

Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában a magyar gazdaság jövőjéről beszélt, és elmondta, hogy az elmúlt hetekben kizárólag ezzel a kérdéssel foglalkozott. Szerinte a kormány konkrét intézkedései már körvonalazódnak, és céljuk egy 3-6 százalékos gazdasági növekedés elérése. Ennek alapja a gazdasági semlegesség, amely egyensúlyt teremt a Nyugat és a Kelet közötti üzleti kapcsolatokban.

A miniszterelnök három fő intézkedést emelt ki, köztük a béremeléseket is. Megjegyezte, hogy jól haladnak a tárgyalások a szakszervezetekkel, és várhatóan sikerül megállapodniuk a minimálbér és a béremelések mértékéről. Bár az egymillió forintos átlagbér célját nem pontosította, Orbán Viktor szerint ez nem irreális célkitűzés. Emellett felmerült, hogy a diákhitel mellett munkahitel is elérhetővé válna a dolgozó fiatalok számára.