Az Európai Unió 35 milliárd eurós hitelt hagyott jóvá Ukrajnának – A magyar kormány nem tudta blokkolni

Fotó: Genya SAVILOV / AFP

Az Európai Unió Tanácsa szerdán megállapodott egy jelentős pénzügyi támogatási csomagról, amelynek célja, hogy Ukrajnának segítsen a pénzügyi stabilitás fenntartásában. A csomag legfeljebb 35 milliárd eurós rendkívüli makroszintű pénzügyi hitelt tartalmaz, amelyet a szankciók miatt befagyasztott orosz jegybanki vagyon hozamának felhasználásával törlesztenének. Ez lényegében azt jelenti, hogy a támogatás egy része orosz pénz felhasználásával valósulna meg.

A döntés a G7-es országok – így az Egyesült Államok, Japán, Kanada – és az Európai Unió által nyújtott, összesen 45 milliárd eurós hitelhez kapcsolódik. A mostani döntés értelmében az EU biztosítja ennek az összegnek a 35 milliárd eurós részét, a cél pedig az, hogy Ukrajna minél hamarabb hozzáférjen a szükséges forrásokhoz.

Magyarország nem tudta megakadályozni a döntést

A pénzügyi csomag elfogadásához minősített többségre volt szükség az EU Tanácsában, ami azt jelentette, hogy a magyar kormány nem tudta megvétózni a javaslatot. Bár egyes hírek szerint Magyarország blokkolni próbálta a döntést, Varga Mihály pénzügyminiszter ezeket az értesüléseket „fake news”-nak nevezte, és kijelentette: „Magyarország nem blokkolta az Ukrajna támogatását célzó uniós hitelt, és várhatóan még októberben elfogadják a jogszabályt.”

Gyorsított eljárás a támogatás érdekében

A brüsszeli Coreper, az Európai Tanács állandó képviselőkből álló munkacsoportja a gyors elfogadást sürgette. Közleményük szerint, ha az Európai Parlament változtatások nélkül hagyja jóvá a javaslatot, akkor a Tanács is gyorsan jóváhagyja azt, hogy a pénzügyi támogatás minél előbb eljusson Ukrajnába.

Az orosz vagyon befagyasztásának kihívásai

Fontos körülmény, hogy a szankciók keretében befagyasztott orosz jegybanki vagyonhoz kapcsolódó döntések évente egyhangú megerősítést igényelnek az EU-ban. Az Egyesült Államok attól tart, hogy a jövőben valamelyik EU-tagország megvétózhatja a szankciók meghosszabbítását, ezért hároméves érvényességi időt javasolnak az egyéves periódus helyett. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint azonban erről a kérdésről az amerikai választások után lenne érdemes dönteni.

Forrás: Telex