Észak-Korea katonai támogatást nyújthat Oroszországnak Ukrajnában: Fokozódik a feszültség

Fotó: North Korea’s Korean Central News Agency. (KCNA) via Reuters

Újabb jelek utalnak arra, hogy Észak-Korea és Oroszország közötti katonai együttműködés egyre szorosabbá válik. Kim Jonghjon dél-koreai védelmi miniszter keddi bejelentése szerint Észak-Korea akár reguláris hadseregének egy részét is bevetheti az ukrajnai konfliktusban, az orosz erők támogatására.

A kijelentést alátámasztja a Kyiv Post híre, amely szerint egy október 3-i ukrán rakétacsapás következtében hat észak-koreai tiszt vesztette életét, és három megsebesült Donyeck közelében, az orosz megszállás alatt álló területen.

Fokozódó katonai szövetség Moszkva és Phenjan között

A bejelentés növeli az aggodalmakat, miszerint Észak-Korea egyre aktívabb szerepet vállalhat Oroszország támogatásában az ukrajnai háborúban. A két ország kapcsolatai jelentősen szorosabbá váltak az elmúlt év során, különösen Kim Dzsong Un és Vlagyimir Putyin orosz elnök júniusi találkozóját követően, amelyen átfogó stratégiai és partnerségi megállapodást írtak alá. A megállapodás értelmében Észak-Korea és Oroszország kölcsönösen katonai segítséget nyújthatnak egymásnak háborús helyzet esetén.

Szeptember közepén újabb találkozót tartottak Moszkvában, ahol Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és észak-koreai kollégája, Csve Szonhi megerősítették a kétoldalú kapcsolatok további mélyítését, beleértve a katonai együttműködést is.

Nemzetközi feszültség és tagadások

Észak-Korea egyre erősebb nemzetközi bírálatokkal szembesül, mivel Dél-Korea, Ukrajna és az Egyesült Államok is azzal vádolja Phenjant, hogy tüzérségi lőszerekkel és rakétákkal látja el Oroszországot. Moszkva és Phenjan azonban következetesen tagadják ezeket a vádakat.

Az ukrajnai konfliktusba való esetleges közvetlen észak-koreai katonai beavatkozás komoly geopolitikai következményekkel járhat, tovább súlyosbítva az egyébként is feszült nemzetközi helyzetet. Észak-Korea és Oroszország szorosabb együttműködése új kihívásokat jelent a nyugati szövetségesek, különösen az Egyesült Államok és Dél-Korea számára.