Egy magára hagyott rezidens köhögéscsillapítóval kezelte - Élhetne a bárányhimlős kisfiú, ha rendesen ellátták volna a kórházban
Fotó: Getty Images
2019-ben néhány nap leforgása alatt meghalt egy két és fél éves kisfiú, akit bárányhimlővel vittek kórházba. Az eset hátterében súlyos orvosi mulasztások álltak, amelyek miatt a család pert indított, és az ügy egészen a Kúriáig jutott – írta meg a 24.hu.
A kisfiú állapota folyamatosan romlott, miközben több szükséges vizsgálatot nem végeztek el a szekszárdi kórházban. „Kedden még hazaküldték a gyereket, akinek pénteken leállt a szíve.” Az orvosi szakvélemények szerint a kezelések nem feleltek meg a szakmai előírásoknak. A kisfiút több orvos is kezelte, de a diagnosztikai eljárásokat többször elmulasztották. Például mellkasröntgent csak akkor készítettek, amikor a gyerek már kritikus állapotban volt.
A vizsgálatok hiánya mellett a kisfiút sokszor egyedül egy rezidens kezelte, aki vény nélküli köhögéscsillapítóval próbálta enyhíteni a tüneteket. „Az osztályvezető főorvos a rezidenst arra kötelezte, hogy részt vegyen egy délutáni konferencián, így nem követte a gyerek állapotának romlását.” Az egyetlen, aki végig a gyerekkel maradt, az az édesanyja volt, aki tehetetlenül nézte végig, ahogy fia állapota egyre rosszabbodik.
A család pert indított a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház ellen, amely nem ismerte el a felelősséget. Az igazságügyi szakértők azonban megállapították, hogy az orvosi ellátás súlyos hiányosságokat mutatott. „Csaknem kategorikusan kijelenthető, hogy a gyermek életben maradt volna, ha elvégzik a gyakorlatnak megfelelő vizsgálatokat, valamint megfelelően figyelik a gyermek állapotát és megkapja a szükséges kezeléseket.”
A bíróság a család javára döntött, és a Kúria is helybenhagyta az ítéletet. Az anya 15 millió, az apa 12 millió, míg a testvérek 3-3 millió forint sérelemdíjat kaptak. Az ügyvédük szerint azonban „a pernyerés, a sérelemdíj nem hozza vissza az elvesztett gyermeket, és nem hoz lelki megnyugvást.” A család nem kíván nyilatkozni, és rendőrségi feljelentést sem tettek.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság közölte, hogy a szekszárdi kórház együttműködött a hatóságokkal a vizsgálatok során, és tudomásul vette a bíróság döntését. Az érintett orvosok – köztük a kezelést végző szakorvos és rezidens – már nem dolgoznak az intézményben.
Borítókép: illusztráció